Side 1 af 3 Næste

Efterlønnen er stadigt et super tilbud

Yngre skal vente længere på efterløn, men ellers giver de nye ændringer af efterlønnen fra 2007 gevinster på flere områder, og bankfolk opfordrer udmeldte til at benytte ny fortrydelsesordning.

Fra Penge & Privatøkonomi nr. 6, 2007. Af Niels Stoktoft OvergaardDato: 24.5.2007

Efterløn en god investering:

Nogle har købt en lille udlejningsejendom eller foretaget andre investeringer i stedet for at betale ind til efterlønsordningen. Men når de har mod på at satse penge, så skulle de have gjort begge dele!

Efterlønnen er nemlig - også efter de seneste ændringer - en økonomisk fordelagtig ordning. Det siger ikke kun de arbejdsløshedskasser og fagforeninger, der sælger efterlønnen, men også bankfolk. Set ud fra pengeinstitutternes egne interesser er det mere givtigt at råde folk til at skyde ekstra ind på pension, men alligevel opfordrer de: Grib efterlønnen!

Det vil være uetisk og i strid med god skik, hvis et pengeinstitut anbefaler kunder at bytte efterlønsbetaling ud med større indskud til pension,« siger chefkonsulent Susanne Døssing fra Finanssektorens Uddannelsescenter i Skanderborg.

Efterlønnen er meget fleksibel - næsten uanset hvad der sker, kan du eller dine arvinger få pengene udbetalt.

En fleksibel pension
Efterlønnen minder meget om en forsikringsordning, men det store plus ved efterlønnen er - foruden det fornuftige afkast af efterlønsindbetalingen, der i 2007 ligger på 4.776 kroner før skat - at det er en smidig ordning.

Viser det sig på et tidspunkt, at du ikke har fordel af at begynde at få efterløn, så kan du få alle de bidrag, du har betalt, retur - i nutidskroner. Du kan bede om dem i morgen eller på et hvilket som helst tidspunkt. (Er du endnu ikke fyldt 60 år, bliver pengene overført til en af dine egne pensioner).

Bliver du syg og handicappet, så du mister muligheden for at få efterløn, så kommer bidragene også tilbage - med dækning for inflation. Beskatningen er i den situation endda fordelagtig. Og skulle du falde væk, kan mange penge på pensionsordninger være tabt, men det er efterlønsbidragene ikke. Dem får dine arvinger - også i nutidskroner.

60 kroner ekstra i timen
Fortsætter du med at arbejde indtil folkepensionen i stedet for at gå på efterløn, så får du i stedet udbetalt et skattefrit beløb på op til 128.000 kroner.
Det dækker en treårig periode (i øjeblikket fra 62 til 65 år) - altså i virkeligheden et skattefrit tilskud på 42.500 kroner om året. Hvis du betaler topskat, svarer det til at få næsten 10.000 ekstra i løn om måneden - eller op mod 60 kroner mere i timen.

Går du på efterløn, men får lyst til at arbejde lidt af og til, så sker der fradrag i udbetalingerne fra ordningen. Men ved justeringerne af efterlønnen 1. januar i år blev det faktisk mere fordelagtigt for nogle grupper at tage lidt arbejdstimer.

Alt i alt. Uanset hvordan dit arbejdsliv kommer til at forme sig, så vil efterlønnen kunne betale sig. Det er en helt anden ordning end eksempelvis livrenter, som almindeligvis stopper ved dødsfald. Efterlønnen er ingen gambling.

Så meget giver efterlønnen
Indbetalingen til efterløn bliver forrentet med 7,73 procent om året efter skat, hvis man starter udbetalingen af efterlønnen så tidligt som muligt - 5 år før folkepensionen - og efterlønnen ikke reduceres på grund af andre pensionsudbetalinger, der bliver modregnet.

For de fleste kan det bedre betale sig at begynde 3 år før folkepensionen på grund af andre pensioner, der ellers modregnes. Her kan man opnå et afkast efter skat på 5,61 procent.

Så meget betaler og modtager du Start på udbetaling
5 ÅR FØR FOLKE-PENSION 3 ÅR FØR FOLKE-PENSION FORTSAT ARBEJDE INDTIL FOLKEPENSION
Årlig bruttoudbetaling maks. 161.720 kr. 177.580 kr. 127.860 kr.
Årlig udbetaling efter 38% skat 100.266 kr. 110.100 kr. 127.860 kr.
Nettoudbetaling i alt 501.332 kr. 330.299 kr. 127.860 kr.
Betalt efterlønsbidrag i maks. 30 år brutto 143.280 kr. 143.280 kr. 143.280 kr.
Betalt efterlønsbidrag efter 32,5% skattebesparelse 96.714 kr. 96.714 kr. 96.714 kr.
Årlig realrente af det betalte bidrag efter skat 7,73% 5,61% 1,28%

Kilde: Finanssektorens Uddannelsescenter. Det er antaget, at man i forvejen betaler til a-kasse og vælger efterlønsbidraget til.

Side 1 af 3 Næste

Fakta

Bedre efterlønsordning

Ifølge Chefkonsulent Susanne Døssing fra Finanssektorens Uddannelsescenter i Skanderborg er efterlønsordningen på flere områder faktisk forbedret i denne omgang, hvor følgende ændringer er trådt i kraft fra 2007:

  • På sigt stiger efterlønsalderen trinvist
    fra i dag 60 år og op til 62 år.
  • Der skal fremover betales ind til ordningen i 30 år i stedet for 25 år.
  • En fortrydelsesordning giver nogle af dem, der ikke har tilsluttet sig, ny mulighed for at komme med.
  • Lempet fradrag i efterlønnen ved arbejde til under en timeløn på 179 kroner.
  • Klare muligheder for at drive selvstændig
    virksomhed på nedsat tid samtidig med efterløn.
  • Automatisk udstedelse af efterlønsbevis
    til dem, der opfylder kravene.

Mest læste

Nyeste

Nyhedsbrev

Gratis nyhedsbrev fra Penge & Privatøkonomi. Tilmeld dig her:



Læs også om

Beregn din pension

Hvor meget får du udbetalt om måneden, når du bliver pensionist? Med Penge & Privatøkonomis gratis ...

Alle danske aktier på OMX

Tjek både den aktuelle og historiske kurs på alle danske aktier på OMX Copenhagen.

Abonner på en god privatøkonomi

Med Penge & Privatøkonomi får du hver måned masser af råd og vejledning i, hvordan du tjener og sparer flere penge.

Her er Danmarks bedste bilkøb

Vores årlige bilguide kombinerer i år økonomi med oplevet kvalitet. Dermed kan du købe din næste bil med både ...

Tjek om du tjener mere end naboen

Med denne beregner kan du sammenligne dine indkomster med andres i samme landsdel og aldersgruppe.

Sammenlign alle danske kommuner

Hvor dyr er din kommune? Sammenlign skatteprocenter, kvadratmeterpriser og daginstitutions-takster m.m. i alle ...