Danisco: Afgørelse sandsynligvis "inden frokost"

16. maj 2011 - 8:23

Finans:

Hos Danisco regner man med, at Dupont vil offentliggøre en meddelelse om resultatet af sit opkøbsforsøg mandag "inden frokost". Det oplyser IR-chef Michael von Bülow til Ritzau Finans.

Duponts tilbud på 700 kr. pr. aktie udløb fredag aften, men mandag morgen er der endnu ikke offentliggjort noget resultat. Det tolker aktieanalytiker Michael Friis fra Alm. Brand som et tegn på, at Duponts overtagelsesbestræbelser er i problemer.

- At Dupont ikke har offentliggjort noget om resultatet af sit købstilbud, kunne tyde på, at selskabet ikke har opnået den nødvendige opbakning, svarende til 80 pct. af aktiekapitalen, siger aktieanalytiker Michael Friis fra Alm. Brand Markets.

Dupont hævede sit købstilbud på Danisco den 29. april og skrev i den forbindelse, at resultatet ville blive meddelt den 16. maj.

Sine Schack Vestergaard +45 33 30 03 35 Ritzau Finans



Mest læste

Nyeste

Nyhedsbrev

Gratis nyhedsbrev fra Penge & Privatøkonomi. Tilmeld dig her:



Læs også om

Beregn din pension

Hvor meget får du udbetalt om måneden, når du bliver pensionist? Med Penge & Privatøkonomis gratis ...

Alle danske aktier på OMX

Tjek både den aktuelle og historiske kurs på alle danske aktier på OMX Copenhagen.

Abonner på en god privatøkonomi

Med Penge & Privatøkonomi får du hver måned masser af råd og vejledning i, hvordan du tjener og sparer flere penge.

Her er Danmarks bedste bilkøb

Vores årlige bilguide kombinerer i år økonomi med oplevet kvalitet. Dermed kan du købe din næste bil med både ...

Tjek om du tjener mere end naboen

Med denne beregner kan du sammenligne dine indkomster med andres i samme landsdel og aldersgruppe.

Sammenlign alle danske kommuner

Hvor dyr er din kommune? Sammenlign skatteprocenter, kvadratmeterpriser og daginstitutions-takster m.m. i alle ...