Prisnedsættelser tager til på boligmarkedet

I august valgte boligsælgerne at sænke udbudspriserne med knap 860 mio. kr. Dermed tager prisnedslagene igen til beløbsmæssigt, efter at kurven ellers for første gang i mere end et halvt år knækkede i juli.

Af Simon Kirketerp, BørsenDato: 1.9.2010

Bolig:

Det er tal for boligsiden Boliga.dk, der viser at boligsælgerne den seneste måned har valgt at skære gevaldigt af udbudspriserne.

Tilbage i juli sænkede boligsælgerne blot priserne med 606 mio. hvilket lå væsentligt under niveauet tilbage i juni, hvor udbudspriserne på det danske boligmarked samlet set blev sænket med 955 mio. kroner.

Hvis man ser bort fra Juni, er prisfaldet i august det største, der er set siden oktober 2009, hvor udbudspriserne røg ned med 890 mio.

I månederne efter var tendensen, at prissænkningerne gradvist aftog, men siden januar i år er udbudspriserne gradvist blevet større måned for måned med undtagelse af juli.



Artiklen er bragt i samarbejde med Børsen




Mest læste

Nyeste

Nyhedsbrev

Gratis nyhedsbrev fra Penge & Privatøkonomi. Tilmeld dig her:



Læs også om

Beregn din pension

Hvor meget får du udbetalt om måneden, når du bliver pensionist? Med Penge & Privatøkonomis gratis ...

Alle danske aktier på OMX

Tjek både den aktuelle og historiske kurs på alle danske aktier på OMX Copenhagen.

Abonner på en god privatøkonomi

Med Penge & Privatøkonomi får du hver måned masser af råd og vejledning i, hvordan du tjener og sparer flere penge.

Her er Danmarks bedste bilkøb

Vores årlige bilguide kombinerer i år økonomi med oplevet kvalitet. Dermed kan du købe din næste bil med både ...

Tjek om du tjener mere end naboen

Med denne beregner kan du sammenligne dine indkomster med andres i samme landsdel og aldersgruppe.

Sammenlign alle danske kommuner

Hvor dyr er din kommune? Sammenlign skatteprocenter, kvadratmeterpriser og daginstitutions-takster m.m. i alle ...