Mærsk: Smedegaard er i bedring

13. januar 2012 - 13:55

Finans:

A.P. Møller - Mærsks topchef, Nils Smedegaard Andersen, er i bedring efter sin hjerteoperation i Schweiz. Han ventes fortsat at kunne vende tilbage til sit arbejde i starten af februar.

- Han har det godt, og er kommet sig. Behandlingen for lungebetændelse har virket, så vi har stadig samme forventning om, at han er sygemeldt måneden ud, siger pressechef i A.P. Møller - Mærsk Louise Münter til Ritzau Finans.

Nils Smedegaard Andersen skulle oprindeligt være overført til Rigshospitalet i sidste uge, men fik forlænget sit sygeophold i Schweiz, da han pådrog sig en lungebetændelse i efterforløbet af sin hjerteoperation. Hvornår Smedegaard kommer til Danmark, er A.P. Møller - Mærsk ikke informeret om.

Jakob Dalskov +45 33 30 03 35 Ritzau Finans



Mest læste

Nyeste

Nyhedsbrev

Gratis nyhedsbrev fra Penge & Privatøkonomi. Tilmeld dig her:



Læs også om

Beregn din pension

Hvor meget får du udbetalt om måneden, når du bliver pensionist? Med Penge & Privatøkonomis gratis ...

Alle danske aktier på OMX

Tjek både den aktuelle og historiske kurs på alle danske aktier på OMX Copenhagen.

Abonner på en god privatøkonomi

Med Penge & Privatøkonomi får du hver måned masser af råd og vejledning i, hvordan du tjener og sparer flere penge.

Her er Danmarks bedste bilkøb

Vores årlige bilguide kombinerer i år økonomi med oplevet kvalitet. Dermed kan du købe din næste bil med både ...

Tjek om du tjener mere end naboen

Med denne beregner kan du sammenligne dine indkomster med andres i samme landsdel og aldersgruppe.

Sammenlign alle danske kommuner

Hvor dyr er din kommune? Sammenlign skatteprocenter, kvadratmeterpriser og daginstitutions-takster m.m. i alle ...