Når den globale økonomi kravler ind i slæbesporet, er efterspørgslen efter konjunktur-følsomme aktier til at overskue.
Måske derfor har investorerne de skeptiske briller på, når det drejer sig om Satair, der er en af verdens førende virksomheder inden for levering af reservedele til fly og servicering af fly.
Men Satair-ledelsen sidder ikke handlingslammet tilbage som en bunke tudefjæs, når krisen kradser. I takt med en svagt skrumpende omsætning bliver der sat fokus på lager-styring og kundekredit, hvilket øger virksomhedens cashflow.
En Satair-aktie kan i dag erhverves for beskedne 170 kroner mod 196 kroner i november 2005. Så hvis du tror på, at vi er på vej ud af den globale krise, er der ingen vej uden om Satair.
Jørgen Rasmussen har ikke aktier i Satair.
Læs den fulde version af artiklen (du skal være logget ind som abonnent)

Jørgen Rasmussen er økonomisk journalist på Penge & Privatøkonomi.
Se den aktuelle kurs for Satair:
Satair: Aktiekurs og nyheder
Har du et spørgsmål vedrørende din privatøkonomi, investering, skat, pension, boligøkonomi eller jura?
Med Penge & Privatøkonomi får du hver måned masser af råd og vejledning i, hvordan du tjener og sparer flere penge.
Finanskrisen har sat prisstigningerne stort set i stå. I det seneste år (oktober til oktober) er forbruger-priserne ...
Det er billigere end nogensinde at lease bil. Se her hvilke fire spørgsmål, du bør stille dig selv, inden du vælger ...
Det kan godt lade sig gøre at finde kostbare vine, der er alle pengene værd. Vi har testet en række dyre vine.
Udskyder du din pensionsalder med blot et enkelt år, får du ikke blot et ekstra års løn, men sikrer dig samtidig en ...
Hvad er de bedste aktiekøb i 2010? Vi har spurgt Danmarks førende analytikere – og pilen peger bl.a. på Vestas, ...