Aktiemarkedet er meget tæt på bunden

Den seneste nedtur på aktiemarkederne er en sommerand, mener Aktieugebrevet. Men der er risiko for et finansielt kollaps, hvis finansmarkedet ikke længere accepterer kortsigtede lappeløsninger, der kun udskyder problemerne.

Af Morten W. LangerDato: 8.8.2011

Aktieugebrevet:

Vi ser de seneste ugers ekstremt negative reaktion på aktiemarkederne som en ren sommerand, der ikke har sammenhæng med udviklingen i den globale økonomi, men er båret af ren panik og negativ psykologi.

De skuffende BNP-data for 2. kvartal fra USA kom efter flere måneders fald i diverse erhvervstillidsindikatorer, senest ISM fra de amerikanske indkøbschefer, og de burde derfor ikke være den store overraskelse.

Vi bemærker da også, at de ganske betydelige aktiekursfald er sket under ekstremt tynd omsætning, ikke mindst på det danske aktiemarked. Med andre ord har der i realiteten været meget få sælgere, men blot endnu færre købere.

Samtidig sætter nedjusteringen af USA kreditrating kniven for struben på USA’s politikere, og i EU melder Italien om nye skrappe sparemål. Ydermere har der i weekenden været forlydender om, at topcheferne fra G7-landene skulle snakke sammen om eventuelle hasteinitiativer for at berolige de finansielle markeder.

Positive signaler

Ud over de nye bekymringer over statsgældsudviklingen i Spanien og Italien, ser vi stadig klarere signaler på økonomisk fremgang i USA’s økonomi. Den seneste uge har vi faktisk set en stribe positive signaler:

For det første ser vi nu svag fremgang i Citigroups Economic Surprice Index.

For det andet viser indikatoren fra Consumer Metrics Institute, der tracker amerikanernes forbrugsadfærd på daglig basis, nu den stærkeste fremgang siden juni 2009. Især delindikatorerne for boligmarkedet, detailhandel og den finansielle sektor går frem. Andre data for det amerikanske boligmarked viser også positive takter.

For det tredje bekræfter de ugentlige data fra ECRI fredag, at væksten nu igen er på vej frem.

For det fjerde var fredagens månedlige beskæftigelsesdata faktisk ganske gode: De etablerede data viste fremgang i beskæftigelsen på 154.000 i den private sektor i juli. Fremgangen på 24.000 beskæftigede i fremstillingsindustrien har ikke været større de seneste tre måneder. Væksten i beskæftigelsen var indenfor detailhandlen den største i fire måneder.

De næste ofre

Den store bekymring vil de næste uger være eskalerende nervøsitet over statsgælden i Italien og Spanien, som ser ud til at blive de næste 'ofre' for de finansielle markeders luner.

Bekymringen understreges af udviklingen i Itraxxs Crossover Financial, som er et slags termometer for konkursrisikoen i europæiske storbanker.

Målingen viser nu markant større frygt for et kollaps i den europæiske banksektor end op til vedtagelsen af de græske hjælpepakke.

Vi ser meget stor sandsynlighed for, at EU, den europæiske centralbank og evt. IMF igen vil træde til med kortsigtede tiltag, som giver ro på de finansielle markeder.

Risikoen er dog, at finansmarkedet ikke længere vil acceptere de kortsigtede lappeløsninger, som kun udskyder problemerne.

Hvis det bliver tilfældet, kan vi være tættere på et finansielt kollaps, end man umiddelbart skulle tro.

Det er samtidig baggrunden for de meget voldsomme bevægelser på de finansielle markeder de seneste uger.

Rekordpris på guld

Vigtige temperaturmålere for den finansielle nervøsitet - og risikoen for et ødelæggende kollaps - kan aflæses i kursen på guld, som senest er steget til nye rekordhøjder, og kursen på schweiziske CHF, som også fortsætter med at stige, trods en lokal rentesænkning forleden.

Fortsætter disse advarselssignaler at blinke stadig kraftigere, er det også et vink med en vognstang om, at man skal reducere aktiepositionen markant.

Ifølge finanshuset Daiwa’s Head of Economic Research, Grant Lewis, skal EU’s hjælpefond, EFTS, femdobles i størrelse for at kunne give den nødvendige dækning af Spaniens og Italiens statsgæld.

Det vil i sig selv betyde nedgradering af Tysklands og Frankrigs nationale kreditratings på grund af en voldsom gældsforøgelse, da de vil blive langt de største bidragsydere.

Nye initiativer

Under alle omstændigheder kan der indenfor de kommende dage komme nye initiativer fra EU, og Italien udmeldte fredag nye sparemål i de offentlige budgetter.

Fredagens nedgradering af USA's internationale kreditrating fra AAA til AA+ var ventet, og effekten på aktiemarkederne vil sandsynligvis kun være kortsigtet negativ. Dels var det ventet, dels er der kun tale om ét af de tre ratingbureauer, der nedjusterer, og dels vil det lægge et sundt pres på de amerikanske politikere for at opfylde den udmeldte sparemålsætning, som faktisk kan løfte aktierne.

Se tidligere aktieugebreve



Mest læste

Nyeste

Nyhedsbrev

Gratis nyhedsbrev fra Penge & Privatøkonomi. Tilmeld dig her:



Læs også om

Beregn din pension

Hvor meget får du udbetalt om måneden, når du bliver pensionist? Med Penge & Privatøkonomis gratis ...

Alle danske aktier på OMX

Tjek både den aktuelle og historiske kurs på alle danske aktier på OMX Copenhagen.

Abonner på en god privatøkonomi

Med Penge & Privatøkonomi får du hver måned masser af råd og vejledning i, hvordan du tjener og sparer flere penge.

Her er Danmarks bedste bilkøb

Vores årlige bilguide kombinerer i år økonomi med oplevet kvalitet. Dermed kan du købe din næste bil med både ...

Tjek om du tjener mere end naboen

Med denne beregner kan du sammenligne dine indkomster med andres i samme landsdel og aldersgruppe.

Sammenlign alle danske kommuner

Hvor dyr er din kommune? Sammenlign skatteprocenter, kvadratmeterpriser og daginstitutions-takster m.m. i alle ...