Bundsolide danske C20-aktier

Redaktør og direktør for Aktieugebrevet, Morten W. Langer, peger her på tre danske aktier, som han mener, er fornuftige køb i øjeblikket.

Fra Penge & Privatøkonomi nr. 2, 2010. Af Morten W. Langer - Aktieugebrevet.dkDato: 26.1.2010

aktieanalytikerne:

Tid til at samle Vestas op:
Kunderne har problemer med finansieringen
Noteret: OMX Copenhagen
Baggrund for anbefaling:
Selv om adskillige røster nu har travlt med at tale om, at finanskrisen er et overstået kapitel, er det langt fra tilfældet alle steder. Vestas' potentielle kunder er i den grad ramt af fortsat vanskelige finansieringsvilkår, og det betyder fortsat stilhed omkring ordreindgangen hos den store danske vindmølleproducent. Andre større vindmølleproducenter hjælper i øjeblikket deres kunder med finansiering, og især nye konkurrenter fra Korea og Kina har været parate til at dumpe priserne – ikke mindst på det vigtige amerikanske marked.

Vestas har i stedet valgt at afvente en normalisering af markedsforholdene, og det kan trække ud. Det er imidlertid vores forventning, at USA kommer op at køre i løbet af 2010 på grund af nye, attraktive offentlige støtteordninger. Samtidig forventer vi, at Vestas snart må erkende, at der er behov for beskæringer i produktionskapaciteten. Begge forhold vil gøre et køb af Vestas attraktivt inden for ganske få måneder.
[emediate]

Danisco:
Har meget mere i sig
Noteret: OMX Copenhagen
Baggrund for anbefaling:
Danisco er efter en årrække med svag overskudsudvikling ved at komme tilbage på banen. Lønsomheden ser ud til at være stærkt på vej fremad, og fokusering af forretningen betyder nu, at aktien er på vej ind i en anden langt mere interessant prisklasse.

Koncernchef Tom Knutzen er efter en svag start nu for alvor ved at løfte lønsomheden i koncernen, og det er især de biobaserede forretninger, investorerne har meget fokus på. På grund af Daniscos defensive karakter og meget stærke finansielle balance, vil aktien også klare sig pænt, hvis der skulle komme en større generel nedtur på aktiemarkederne.

A.P.M. - MÆRSK:
Løftes af Asien
Noteret: OMX Copenhagen
Baggrund for anbefaling:
A.P. Møller - Mærsk (APM) kan blive en af de helt store kursvindere i 2010. Koncernens containerforretning er tæt forbundet med den økonomiske udvikling i Asien, hvor Kina og Indien nu er kommet op i opdrejninger på grund af offentlige hjælpepakker.

Samtidig kan det asiatiske væksteventyr trække USA og Europa med op. Desuden har APM markante konkurrencefordele på to fronter: Dels har koncernen en langt bedre soliditet end de fleste konkurrenter, og det er en kæmpefordel i det hårde marked. Dels er APM gennem effektiviseringer ved at opnå en konkurrencefordel gennem højere lønsomhed.
[emediate]

VORES PANEL af porteføljemanagere og aktieanalytikere anbefaler på skift tre aktier, som det er attraktivt at investere i nu. Analysen er foretaget den 20.12.2009

Plus - minus

Vestas

Det kan løfte kursen:
- Højere CO2-kvoter og stigende økonomisk vækst.
- Støtteordninger i USA sætter gang i markedet.
- Besparelser i organisation med kapacitetstilpasninger.

Det kan få kursen til at falde:
- Formår ikke at konkurrere på pris i forhold til de kinesiske og koreanske konkurrenter.
- Overkapacitet gør selskabet for omkostningstungt.
- Yderligere fald i CO2-kvoter.


Danisco

Det kan løfte kursen:
- Rygtestrømmen om opkøb øges.
- Indhenter kursefterslæb til Novozymes.
- Selskabet forsætter med at effektivisere driften.

Det kan få kursen til at falde:
- De forventede opjusteringer udebliver.
- Skuffelse over ny bestyrelsesformand og fornyelse.
- Tab af markedsandele på markedet for ethanolenzymer


A.P.M Mærsk

Det kan løfte kursen:
- Svage konkurrenter på containermarkedet krakker.
- Øget fokus på konkurrencefordele på grund af lavere CO2-udledning.
- Fortsatte effektiviseringer – herunder frasalg.

Det kan få kursen til at falde:
- Forventning om udvidelse af aktiekapital.
- Formår ikke at opretholde øgede effektiviseringer.
- Yderligere nedtur inden for containertrafik.


Mest læste

Nyeste

Nyhedsbrev

Gratis nyhedsbrev fra Penge & Privatøkonomi. Tilmeld dig her:



Læs også om

Beregn din pension

Hvor meget får du udbetalt om måneden, når du bliver pensionist? Med Penge & Privatøkonomis gratis ...

Alle danske aktier på OMX

Tjek både den aktuelle og historiske kurs på alle danske aktier på OMX Copenhagen.

Abonner på en god privatøkonomi

Med Penge & Privatøkonomi får du hver måned masser af råd og vejledning i, hvordan du tjener og sparer flere penge.

Her er Danmarks bedste bilkøb

Vores årlige bilguide kombinerer i år økonomi med oplevet kvalitet. Dermed kan du købe din næste bil med både ...

Tjek om du tjener mere end naboen

Med denne beregner kan du sammenligne dine indkomster med andres i samme landsdel og aldersgruppe.

Sammenlign alle danske kommuner

Hvor dyr er din kommune? Sammenlign skatteprocenter, kvadratmeterpriser og daginstitutions-takster m.m. i alle ...