Ferien bliver en anelse billigere end forventet.
En gammel aftale i EU banker nemlig prisen ned på brug af mobilen i udlandet allerede fra den første juli.
I hele EU-området er prisen maksimalt tre kroner og 26 øre i minuttet for at ringe fra din mobiltelefon i udlandet og hjem til Danmark. Bliver du ringet op, kan det højst koste dig en krone og 2 ører i minuttet, hvilket også gælder, hvis du vil sende en sms.
Forbrugerne selv skal bare læne sig tilbage i badestole og tage sin telefon. Teleselskaberne ordner resten, lyder det fra It- og Telestyrelsen.
"Det ordnes helt automatisk, fordi det er prisen over for forbrugerne, der bliver reguleret. Så det bliver automatisk billigere, når du bruger mobilen i udlandet," siger Frederik Geneser, fuldmægtig i It- og Telestyrelsen, til Newspaq.
Helt så automatisk sker det ikke, når du henter data i udlandet. Her falder priserne også, men det er kun over for teleselskaberne.
"Prisen på data sættes også ned, men det er kun over for teleselskaberne. Så jeg kan ikke sige, om de så vælger at sætte prisen ned til forbrugerne," forklarer Frederik Geneser.
Teleselskaberne kan derfor se frem til en større fortjeneste på data. Målet er for EU, at alle europæere skal betale det samme for telefoni i 2015.
Hvor meget får du udbetalt om måneden, når du bliver pensionist? Med Penge & Privatøkonomis gratis ...
Tjek både den aktuelle og historiske kurs på alle danske aktier på OMX Copenhagen.
Med Penge & Privatøkonomi får du hver måned masser af råd og vejledning i, hvordan du tjener og sparer flere penge.
Vores årlige bilguide kombinerer i år økonomi med oplevet kvalitet. Dermed kan du købe din næste bil med både ...
Med denne beregner kan du sammenligne dine indkomster med andres i samme landsdel og aldersgruppe.
Hvor dyr er din kommune? Sammenlign skatteprocenter, kvadratmeterpriser og daginstitutions-takster m.m. i alle ...