Lottomillionerne trækkes klokken 10

Torsdag formiddag udløses spændingen om de 102 millioner kroner, der stadig spøger i Onsdags Lotto

Dato: 22.11.2011Af Morten Olsen, Christina E. Ledertoug, Newspaq

Endelig, klokken 10 trækkes lottomillionerne. Arkiv Foto: Colourbox / POLFOTO

Forbrug:

Over en millioner danskere sad i går aftes og ventede spændt på, om netop de sad med den gyldne vinderkuponen.

Men tekniske problemer i Finland gjorde, at lodtrækningen måtte udsættes og spændingen bevares til torsdag formiddag klokken 10.00, oplyser TV 2 NEWS.

"Det er smadderærgerligt, men det ser heldigvis ud til, vi får det løst i løbet af torsdagen. Vi håber på vores spilleres tålmodighed," siger informa­tionschef i Danske Spil, Thomas Rørsig til TV 2 NEWS.

I Danmark er den største lottogevinst, der nogensinde er vundet på 38,5 millioner kroner, som en spiller vandt i 2008 efter sin indsats i en Føtex¬butik på Østerbro i København.

I 2010 udbetalte Danske Spil præmier for mere end seks milliarder kroner og gjorde 120 danskere til millionærer.

I alt er mere end 2.500 danskere blevet Lotto-millionærer siden 1989.

Kilde: TV 2 NEWS

24. november


Mest læste

Nyeste

Nyhedsbrev

Gratis nyhedsbrev fra Penge & Privatøkonomi. Tilmeld dig her:



Læs også om

Beregn din pension

Hvor meget får du udbetalt om måneden, når du bliver pensionist? Med Penge & Privatøkonomis gratis ...

Alle danske aktier på OMX

Tjek både den aktuelle og historiske kurs på alle danske aktier på OMX Copenhagen.

Abonner på en god privatøkonomi

Med Penge & Privatøkonomi får du hver måned masser af råd og vejledning i, hvordan du tjener og sparer flere penge.

Her er Danmarks bedste bilkøb

Vores årlige bilguide kombinerer i år økonomi med oplevet kvalitet. Dermed kan du købe din næste bil med både ...

Tjek om du tjener mere end naboen

Med denne beregner kan du sammenligne dine indkomster med andres i samme landsdel og aldersgruppe.

Sammenlign alle danske kommuner

Hvor dyr er din kommune? Sammenlign skatteprocenter, kvadratmeterpriser og daginstitutions-takster m.m. i alle ...