Pas på kopitasken

Hvis du handler over nettet skal du passe på hvis du køber kopivarer, specielt hvis du køber mere end én. Du kan nemlig risikere at blive mistænkt for at købe ind til videresalg.

Fra Penge & Privatøkonomi nr. 8, 2010.Dato: 27.7.2010

Jura:

Bliver du fristet af luksusmærkernes glitren, og overvejer du ligefrem at købe dig en flashy taske eller måske et tørklæde med Burberrys karakteristiske tern på internettet, så pas på, at du ikke køber kopivarer. I hvert fald hvis du køber mere end et par varer, eller hvis I for eksempel er flere, der handler sammen for at spare på forsendelsesomkostningerne.

En kvinde fra Odense, der lagde navn og adresse til sin egen og tre veninders ordrer hos et kinesisk firma, er netop blevet stævnet for 135.000 kroner, fordi alle varerne er kopivarer. Sagen er ikke den første af sin slags, hvor selskaberne bag de dyre mærkevarer stævner almindelige folk, der køber og indfører falsk luksus. Det er ikke ulovligt at indføre til eget forbrug, men mistænkes du for at købe ind med henblik på videresalg, falder hammeren.


Mest læste

Nyeste

Nyhedsbrev

Gratis nyhedsbrev fra Penge & Privatøkonomi. Tilmeld dig her:



Læs også om

Beregn din pension

Hvor meget får du udbetalt om måneden, når du bliver pensionist? Med Penge & Privatøkonomis gratis ...

Alle danske aktier på OMX

Tjek både den aktuelle og historiske kurs på alle danske aktier på OMX Copenhagen.

Abonner på en god privatøkonomi

Med Penge & Privatøkonomi får du hver måned masser af råd og vejledning i, hvordan du tjener og sparer flere penge.

Her er Danmarks bedste bilkøb

Vores årlige bilguide kombinerer i år økonomi med oplevet kvalitet. Dermed kan du købe din næste bil med både ...

Tjek om du tjener mere end naboen

Med denne beregner kan du sammenligne dine indkomster med andres i samme landsdel og aldersgruppe.

Sammenlign alle danske kommuner

Hvor dyr er din kommune? Sammenlign skatteprocenter, kvadratmeterpriser og daginstitutions-takster m.m. i alle ...