2009 var året, hvor fyringer igen blev en del af hverdagen på mange arbejdspladser, og det fik mange danskere til at tegne en lønforsikring. Hos medlemmerne af Business Danmark tegnede syv gange så mange medlemmer en forsikring i 2009 som i 2008.
Forsikringen sikrer en ekstra udbetaling ved siden af dagpengene, hvis man skulle blive fyret. Medlemmerne af Business Danmark arbejder primært inden for salg, marketing og rådgivning, og foreningens landsformand, Jens Neustrup Simonsen, peger på den kraftigt stigende ledighed som hovedårsag til den store interesse for forsikringen.
Det er især medlemmer, der nærmer sig pensionsalderen, der forsikrer sig, da de ofte bliver fravalgt til fordel for yngre kollegaer. Derfor har hver sjette over 60 år en lønforsikring, mens det kun gælder for en ud af 15 for de medlemmer, der er under 30 år.
Hvor meget får du udbetalt om måneden, når du bliver pensionist? Med Penge & Privatøkonomis gratis ...
Tjek både den aktuelle og historiske kurs på alle danske aktier på OMX Copenhagen.
Med Penge & Privatøkonomi får du hver måned masser af råd og vejledning i, hvordan du tjener og sparer flere penge.
Vores årlige bilguide kombinerer i år økonomi med oplevet kvalitet. Dermed kan du købe din næste bil med både ...
Med denne beregner kan du sammenligne dine indkomster med andres i samme landsdel og aldersgruppe.
Hvor dyr er din kommune? Sammenlign skatteprocenter, kvadratmeterpriser og daginstitutions-takster m.m. i alle ...