Fremtiden ser fortsat lidt grumset ud for de boligejere, der er i færd med at sælge deres bolig, viser den seneste udbudsstatistik fra Realkreditrådet.
På landsplan er udbudet af boliger således øget med 18 % indenfor et år og nåede hermed op på små 65.000 enheder ultimo september.
Udbudet af boliger er steget mest for almindelige parcelhuse, hvor der i slutningen af september var små 40.000 boliger til salg mod kun 31.000 boliger for et år tilbage (september 2007).
Alt andet lige vil det øgede udbud af parcelhuse derfor ligge et pres på priserne, som efter de fleste iagttageres vurdering ligger til et yderligere prisfald.
Rent geografisk er der dog tale om en betydelig spredning. Således er udbudet af parcelhuse ikke steget særlig kraftigt i og omkring hovedstaden - 6,8 % fra september 2007 til september 2008 - mens hovedparten af væksten har fundet sted i provinsen uden for de traditionelle vækstområder.
Eksempelvis er udbuddet af parcelhuse steget med 56 % på Fyn, mens Vest- og Sydsjælland tegner sig for en stigning på 37 %. I Sønderjylland er udbuddet steget med hele 42 %, mens udbuddet i det traditionelle vækstområde i det østlige Jylland kun er steget med 22 %, fremgår det af tallene fra Realkreditrådet.
Færre ejerlejligheder til salg
Et dømme efter udbudsstatistikken, ser situationen lidt mere positiv ud for sælgerne af ejerlejligheder. På landsplan er udbuddet faldet med 5,6 %.
Særligt i København er tendensen markant, da udbuddet er faldet med hele 19 % i Københavns Kommune. Hvor der i september 2007 blev udbudt 4.360 ejerlejligheder, er udbuddet i dag skrumpet til 3.513 lejligheder.
BRFkredit peger dog på, at falder sandsynligvis dækker over, at flere og flere opgiver at sælge deres ejerlejligheder. Bund linjen er dog, at et lavere udbud alt andet lige vil ligge en dæmper på eventuelle prisfald i København.
Ejerlejligheder i hovedstadsområdet er da også de boliger, der har fået flest tæv under den igangværende nedtur på boligmarkedet. Inden for et år er udbudspriserne således faldet med 9,1 %, mens de faktiske handelspriser på lejligheder i hovedstadsområdet generelt er faldet med 15 - 25 % inden for de seneste par år.
Vækst i antal udbudte huse

Kilde: Realkreditrådet
Hvor meget får du udbetalt om måneden, når du bliver pensionist? Med Penge & Privatøkonomis gratis ...
Tjek både den aktuelle og historiske kurs på alle danske aktier på OMX Copenhagen.
Med Penge & Privatøkonomi får du hver måned masser af råd og vejledning i, hvordan du tjener og sparer flere penge.
Vores årlige bilguide kombinerer i år økonomi med oplevet kvalitet. Dermed kan du købe din næste bil med både ...
Med denne beregner kan du sammenligne dine indkomster med andres i samme landsdel og aldersgruppe.
Hvor dyr er din kommune? Sammenlign skatteprocenter, kvadratmeterpriser og daginstitutions-takster m.m. i alle ...