Side 1 af 2 Næste

Tæt på perfekt

Skoda Superb Combi er både rummelig og gavmild, hvad angår køreglæde og kvalitet. Og så er prisen samtidig god.

Fra Penge & Privatøkonomi nr. 11, 2010. Af Jacob Laurence PetersenDato: 26.10.2010

Biler:

En kæmpestor balsal. Ja, klichéer er der nok af, men når det gælder den nye Skoda Superb Combi runger de mindre hult, for bilen er vitterligt stor. Den har været på markedet i flere år i en sedan-udgave, men nu er tjekken også lanceret som stationcar. Og lad os advare med det samme: Du kan powershoppe dig fattig uden at løbe tør for stuveplads.

Bilen er også praktisk indrettet til at transportere godset med hjem. Poser hægter du fast i fikse plastkroge, og større ting fastholder du ved hjælp af to rumdelere, som du kan køre frem og tilbage i bagagerummet på to gulvskinner. Der dog et par småting, som generer. Gulvet i bagagerummet lukker ikke helt plant ned, og elektronikken drillede i testbilen.

Som ekstraudstyr burde du kunne lukke bagklappen med et tryk på en knap. Men virkeligheden vil noget andet. Klappen lever sit eget liv og går henholdsvis i stå og op igen, som det passer den. Men når det er sagt, er Skoda Superb Combi en fantastisk bil.

Vi skal tilbage til tiden før 1970'ernes oliekrise for at finde så meget plads på et bagsæde.

Herlig turbomotor

Superb Combi er samtidig pæn. Bagendens linjer er mere harmoniske end sedan-versionens, og med kromlister om vinduerne og smalle blinklys i sidespejlene tager bilen sig næsten ud som et fuldgyldigt medlem af direktionsklassen. Skodaen kører også godt. Selvom vægten er høj, taber 1,8 liter motoren sjældent pusten.

Turboen skaber moment selv ved lave omdrejninger og sikrer dig en fin kombination af køreglæde og god benzinøkonomi. Når du for eksempel rammer 60 km/t., svinger du med et stramt og sikkert skift bilen op i sjette gear, læner dig tilbage og nyder de lave omdrejninger, den stille kabine og de lange intervaller mellem de dyre pitstop på benzintanken.

Smagfuld kabine

Indenfor er bilen et studie i rene linjer, og med pæne plastlister og et beskedent brug af krom er bilen stilig. Det giver samlet set et indtryk af en komplet kabine, hvor der er tænkt over tingene. Med undtagelse af de billige plaststilke bag rattet til at betjene fartpiloten og vinduesviskere fungerer alt solidt og godt.

I det hele taget er der kun lidt at udsætte på den støjsvage og rummelige kabine. Og selvom rattet mangler knapper til at betjene musikanlægget, er bilen alt andet end udstyrsfattig. Rattet er multijusterbart, sikkerhedsselerne kan indstilles i højden, i loftet finder du et brilleetui, og der er panikgreb ved hvert sæde. Dertil kommer aircondition, elvarme i forsæderne, kørecomputer og baglommer på begge forsæder.

Alt i alt er Skoda Superb Combi et rigtigt godt køb, som sikrer dig en køreoplevelse og kvalitet, der på flere områder hører sig til i langt dyrere biler. Den mangler lige den sidste prestige til for alvor at gøre sig gældende i direktionsklassen, men der er ingen tvivl om, at de etablerede mærker i luksusklassen kan mærke tjekken puste dem i nakken.

SKODA SUPERB COMBI AMBITION 1,8 TSI

TEKNIK
Motor 1,8 liter
Tophastighed 218 km/t.
HK 160
0-100 8,7 sekunder
Vægt 1.603 kg
Euro NCAP-stjerner * * * * *
Energiklasse D
ØKONOMI
Pris (Fra) 385.000 kr.
Afskrivning (3 år) 43%
Brændstof 13,7 km/l
Årlig ejerafgift 3.020 kr.
Service (3 år) 17.144 kr.
Forsikring (pr. år) 5.309 kr.
kr. pr. Km. 6,44 kr.
Side 1: Tæt på perfekt
Side 2: Tæt på perfekt
Side 1 af 2 Næste

Plus / minus

Plusser
- Plads
- Pris
- TSI-motor
- Gearkasse
- Kvalitet

Minusser
-Garanti
- Bagklappens elektronik
- Plaststilke ved rat


Vores vurdering

Hvis du køber en Skoda Superb Combi, får du rigtig meget bil for pengene. Bilen byder på masser af plads og køreglæde, høj kvalitet og finish og gennemtænkte løsninger. Bilen er som skabt til langtur og til dig med den store familie og de udstyrstunge fritidsinteresser. Samtidig ser den godt ud og var det ikke lige for navnet, kan man sagtens forveksle den med en model fra et dyrere mærke.


Mest læste

  • VW Scirocco slider sig til sejren

    VW Scirocco slider sig til sejren

    VW Scirocco er prototypen på en sportscoupé, men den kommer på en alvorlig prøve mod Alfa Romeo Mito.

    Læs mere

  • Skoda Octavia er bare bedre

    Skoda Octavia er bare bedre

    Skoda Octavia og Kia Cee’d byder begge på god plads og fine køreegenskaber, men de opleves vidt forskelligt.

    Læs mere

  • Jazz spiller Note ud af klaveret

    Jazz spiller Note ud af klaveret

    Årets bil, Honda Jazz, er en klasse bedre end Nissan Note - både i hverdagen og på papiret.

    Læs mere

  • Sådan, Opel!

    Sådan, Opel!

    Den nye Opel Astra er en sprudlende oplevelse. Kvaliteten er løftet, køreegenskaberne er gode og designet er forfriskende nyt. Men er det nok til at sende bilen helt til ...

    Læs mere

  • Dynamikken gør forskellen

    Opel Corsa og Mazda 2 er begge økonomiske biler. Men når det gælder køreglæde, er japaneren bedst.

    Læs mere

Nyeste

Nyhedsbrev

Gratis nyhedsbrev fra Penge & Privatøkonomi. Tilmeld dig her:



Læs også om

Beregn din pension

Hvor meget får du udbetalt om måneden, når du bliver pensionist? Med Penge & Privatøkonomis gratis ...

Alle danske aktier på OMX

Tjek både den aktuelle og historiske kurs på alle danske aktier på OMX Copenhagen.

Abonner på en god privatøkonomi

Med Penge & Privatøkonomi får du hver måned masser af råd og vejledning i, hvordan du tjener og sparer flere penge.

Her er Danmarks bedste bilkøb

Vores årlige bilguide kombinerer i år økonomi med oplevet kvalitet. Dermed kan du købe din næste bil med både ...

Tjek om du tjener mere end naboen

Med denne beregner kan du sammenligne dine indkomster med andres i samme landsdel og aldersgruppe.

Sammenlign alle danske kommuner

Hvor dyr er din kommune? Sammenlign skatteprocenter, kvadratmeterpriser og daginstitutions-takster m.m. i alle ...